KU’s Butler sets state’s third-best 200m time

Starting blocks track and field

 

KLAMATH FALLS, Ore. – Klamath Union’s Tyler Butler registered the state’s third fastest 200-meter time during yesterday’s track and field event at KU’s Modoc Field.

Butler blazed to a 22.34, nearly a full second ahead of Hidden Valley’s Thomas Fate to land third in the Class 4A state times, according to athletic.net. Butler now trails Ontario’s Dax Poston and Cascade’s Nathan Martin on the list.

Hidden Valley won the boys team title, follwed by Mazama, Henley, then KU. Henley’s girls won eight events to claim the girls title, ahead of KU, Hidden Valley and Mazama. Tulelake was fifth of the five teams on both sides.

Track and field teams will be at a variety of locations this weekend before coming together for the Sterling Invitational on Apr. 27.

Wednesday Results

Boys
100 Meters: 1. Zachery Perrin 11.18 Hidden Valley, 2. Mike’l Andreasen 11.22 Hidden Valley, 3. Shayne Vasquez 11.37 Hidden Valley

200 Meters: 1. Tyler Butler 22.34 Klamath Union, 2. Thomas Fate 23.12 Hidden Valley, 3. Dylan Miller 23.16 Tulelake

400 Meters: 1. Dylan Miller 54.18 Tulelake, 2. Thomas Volk 56.72 Mazama, 3. Angel Valdez 57.21 Mazama

800 Meters: 1. Zach Blanco 2:08.09 Hidden Valley, 2. Logan Herman 2:11.27 Tulelake, 3. Shane Crofoot 2:16.34 Hidden Valley

1,500 Meters: 1. Todd Delaney 4:23.18 Mazama, 2. Logan Herman 4:30.83 Tulelake, 3. Shane Crofoot 4:37.05 Hidden Valley

3,000 Meters: 1. Lance Hemphill 10:03.76 Hidden Valley, 2. Justin Elkins 10:31.68 Hidden Valley, 3. Dima Clarke 11:22.46 Hidden Valley

110m Hurdles: 1. Tyler Butler 15.97 Klamath Union, 2. Dylan Castle 16.17 Henley, 3. Trevor Eichelkraut 16.94 Henley

300m Hurdles: 1. Omar Valadez-Ramos 43.83 Mazama, 2. Trevor Eichelkraut 44.02 Henley, 3. Dylan Castle 44.85 Henley

4×100 Relay: 1. Thomas Volk, Anthony Hanseth, Angel Valdez, Makaya Ansari 46.03 Mazama, 2. Riley Bail-Grover, Alex Sellars, Justice Morris, Luis Serrato 47.19 Klamath Union, 3. 48.38 Henley 

4×400 Relay: 1. Zach Blanco, Zachery Perrin, Cameron Perrin, Alan Rojas 3:40.00 Hidden Valley, 2. Thomas Volk, Omar Valadez-Ramos, Daniel Stancliff, Angel Valdez 3:40.24 Mazama, 3. Justice Morris, Lucas Crebbin, Nicolai Luce, Tee Nguyen 3:42.63 Klamath Union

Shot Put: 1. Chance Biles 45-08.00 Hidden Valley, 2. Duke York 42-02.50 Hidden Valley, 
3. Ron Rose 41-08.00 Mazama

Discus: 1. Vaughn Vallejos 127-05 Klamath Union, 2. Thomas Stevens 113-08 Mazama, 
3. Gray Prescott 106-05 Klamath Union

Javelin: 1. Nicolai Luce 146-04 Klamath Union, 2. Vaughn Vallejos 137’5 Klamath Union, 3. Gabriel Camaya 128-11 Hidden Valley

High Jump: 1. Chance Anderson 5-08.00 Hidden Valley, 2. Makaya Ansari 5-06.00 Mazama, 2. Tanner Harris 5-06.00 Mazama, 2. Bryce Norris 5-06.00 Henley

Pole Vault: 1. Nicolai Luce 11-06.00 Klamath Union, 2. Lucas Crebbin 11-00.00 Klamath Union, 3. Liam McCollough 10-06.00 Henley, 3. Zac Arino 10-06.00 Mazama

Long Jump: 1. Chance Anderson 17-10.75 Hidden Valley, 2. Jeff Meeds 16-07.00 Mazama,  3. Frank Ramirez 16-04.50 Hidden Valley

Triple Jump: 1. Jeff Meeds 37-07.00 Mazama, 2. Bryce Norris 36-00.00 Henley, 3. Colby Lopez 34-01.00 Mazama

Girls
100 Meters: 1. Gabby Mathis 12.72 Mazama, 2. Emily Murphy 12.83 Hidden Valley, 3. Monasha Goree 12.89 Hidden Valley, 3. Kylie Durant 12.89 Mazama 

200 Meters: 1. Lissette Gonzalez 27.18 Henley, 2. Monasha Goree 27.61 Hidden Valley, 
3. Ashley Lee 27.81 Tulelake

400 Meters: 1. Taylor Larson 1:04.06 Hidden Valley, 2. Kayla DeHoop 1:04.41 Henley, 
3. Helena DeCasas 1:04.56 Hidden Valley

800 Meters: 1. Kylee Baley 2:31.72 Tulelake, 2. Christina Tyson 2:36.24 Klamath Union, 3. Cindy Reed 2:39.49 Klamath Union

1,500 Meters: 1. Tiela Roland 5:38.30 Klamath Union, 2. Veronica Turner 5:47.25 Henley, 
3. Emily Adams 5:56.50 Tulelake

3,000 Meters: 1. Megan Schiavone 12:07.85 Hidden Valley, 2. Kylee Baley 13:53.29 Tulelake, 3. Micaila Miguel 14:13.76 Hidden Valley

100m Hurdles: 1. Willow Charlton 16.43 Henley, 2. Alisha Luna 18.05 Klamath Union, 
3. Emily Murphy 18.25 Hidden Valley

300m Hurdles: 1. Shasteena Adkisson 52.02 Mazama, 2. Kelsey Skinner 52.18 Henley, 
3. Kaelyn Trader 53.59 Hidden Valley

4×100 Relay: 1. Kylie Durant, Megan Morris, Shasteena Adkisson, Haylie Durant 51.25 Mazama, 2. Monasha Goree, Emily Murphy, Stephanie Lindsay, Helena DeCasas 52.79 Hidden Valley, 3. Taylor Brown, Lissette Gonzalez, Katie Muller, Caitlin Kepple 53.41 Henley

4×400 Relay: 1. Taylor Brown, Kayla DeHoop, Kelsey Skinner, Veronica Turner 4:27.86 Henley, 2. Helena DeCasas, Jesse Patterson, Stephanie Lindsay, Taylor Larson 4:34.77 Hidden Valley, 3. Tiela Roland, Jennifer Jennings, Cindy Reed, Rebecca Saxton 4:50.29 Klamath Union

Shot Put: 1. Zoe Chagas-Jump 32-05.00 Klamath Union, 2. Janae Wilder 31-04.00 Klamath Union, 3. Greylin Rice 30-11.00 Klamath Union

Discus: 1. Bailey Thomas 98-07 Henley, 2. Chrstine Brown 95-03 Henley, 3. Chelsea Burns 91-04 Klamath Union

Javelin: 1. Racyne Parker 107-06 Henley, 2. Maria Gray 103-01 Henley, 3. Greylin Rice 99-00 Klamath Union 

High Jump: 1. Abby Edmonds 5-01.00 Henley, 2. Ashley Lee 4-06.00 Tulelake, 
3. Rebecca Saxton 4-04.00 Klamath Union, 3. Sierra King 4-04.00 Tulelake, 3. Randee Hand 4-04.00 Mazama, 3. Taylor Larson 4-04.00 Hidden Valley

Pole Vault: 1. Maria Gray 7-06.00 Henley, 2. Lottie Heater 6-06.00 Henley, 2. Haley Lane 6-06.00 Mazama, 2. Lisa Horton 6-06.00 Mazama, 2. Rowan Jackman 6-06.00 Henley

Long Jump: 1. Caitlin Kepple 14-10.00 Henley, 2. Elizabeth Levesque 14-09.75 Mazama, 3. Rebecca Saxton 13-10.00 Klamath Union 

Triple Jump: 1. Elizabeth Levesque 31-01.50 Mazama, 2. Rebecca Saxton 29-01.00 Klamath Union, 3. Ashira Clingman 28-09.00 Mazama