Skyline All-Conference selections – Fall sports

OSAACircleBWjpg[1]

 

Skyline Volleyball All-Conference Selections

Coach of the Year: Shonda Bursk
Co-Players of the Year: Ashlynn Flynn, Kenzie Schmoll (Phoenix)

1st Team: Baylee Toney, Ashlynn Flynn, Kenzie Schmoll (Phoenix), Cameron Allen, Lacy Maynard (Hidden Valley), Racyne Parker (Henley)

2nd Team: Madi Trelease (Klamath Union), Randee Hand (Mazama), Karley Hook (North Valley), Jensen Haigh (Henley), McKenzie Cushman (Hidden Valley), Halleigh Wagman (Phoenix)

Honorable Mention: Delanie Talley, Hailey Wyncoop, Karlie Richardson, Adrianna Mereida-Ford (Phoenix), Alli Willhite (Henley), Amanda Mulleneix, Mady Mirande (Klamath Union), Lacy Lacosse (North Valley), Kayla Herr (Henley), Amber Orchard (Hidden Valley)

All-Defensive: Brittany McLane, Kenzie Schmoll, Alli Willhite, Alex Folgheraiter, Chole Lindgren, Baylee Talley, Ashlynn Flynn

Skyline All-Conference Boys Soccer Selections

Coach of the Year: Lupe Gonzales (Henley)
Player of the Year: Johnny Esqueda (Phoenix)

1st Team: Johnny Esqueda, Eli Esqueda, Jose Alegria (Phoenix), Sam Johnson, Jacob Carpenter (Henley), Luis Valdez, Omar Valadez (Mazama), Luis Serrato (Klamath Union), Alan Rojas (Hidden Valley), Isiaiah McLittle (North Valley). Goalkeeper: James Goheen (Henley)

2nd Team: Josh Cowell, Trinidad Flores (North Valley), Juan Romero, Jaime Aguago (Henley), Jose Meza, Ivan Franco (Klamath Union), Omar Cisneros (Mazama), Alex Vela, Jose Mendez, Jesus De la Cruz (Phoenix). Goalkeeper: Hector Rocha (Phoenix)

Honorable Mention: Edgar Baza, Zach Leinnger (Henley), Thomas Fate, Ian Hernandez (Hidden Valley), David McLittle (North Valley), Juan Perez, Rafael Garcia (Mazama), Ezequiel Flores (Phoenix). Goalkeeper: Kenny Alaquinez (Mazama)

Skyline Football All-Conference Selections

Coach of the Year: Todd Willaman (North Valley)
Offensive Player of the Year: Tristan Burke (North Valley)
Defensive Player of the Year: Eric Montgomery (Klamath Union)

Offense
1st Team: Offensive Line: Kiel Repose, Jordan Walle (Klamath Union), Cody Toller, Garrett Farmer (North Valley), Anthony Jarvis (Hidden Valley). Running Backs: Jonathan Munoz (Klamath Union), Austin Neill (North Valley). Wide Receivers: Mitch Mirande, Jack Bell (Klamath Union), Kyle Rose (North Valley), Joe Wardle (Hidden Valley). Quarterback: Tristan Burke (North Valley).

2nd Team: Offensive Line: Ron Rose (Mazama), Phil Raffaely (Klamath Union), Frankie Calzada (North Valley), Brian Peebles, Chance Biles (Hidden Valley). Running Backs: Tyson Morris (Phoenix), Isa Daibes (Klamath Union). Wide Receivers: JJ Chirnside, Jesse Guthrie (North Valley), Jose Deras (Phoenix), Tyler Butler (Klamath Union). Quarterbacks: Tyler Gulbransen (Hidden Valley).

Honorable Mention: Offensive Line: Caleb McInnis (Henley), Ismael Rubio, Travis Treadway (Phoenix), Xavier Rodriguez (Klamath Union), Devin Hinthorne (Hidden Valley). Running Back: Kyler Smith (North Valley). Wide Receivers: Kelly Greif (Henley), Bryce Ausland (Hidden Valley), Curtis Roberts (North Valley).

Defense
1st Team: Defensive Line: Kiel Repose (Klamath Union), Cody Toller, Garrett Farmer (North Valley), Brian Peebles (Hidden Valley). Linebackers: Eric Montgomery, Jonathan Munoz (Klamath Union), Curtis Roberts (North Valley), Brad Hyatt (Hidden Valley). Defensive Backs: Albert Depew (Klamath Union), Tristan Burke, Austin Neill (North Valley), Andrew Reynoso (Phoenix).

2nd Team: Mitch Saunders (Mazama), Will Ruiz (Klamath Union), Joseph Calzada (North Valley), Anthony Jarvis (Hidden Valley). Linebackers: Eddie Medina (Mazama), Josh Overstreet (Henley), Jesse Guthrie (North Valley), Bryce Ausland (Hidden Valley). Defensive Backs: Levi Huffenberger (Mazama), Joe Wardle (Hidden Valley), Tyler Butler (Klamath Union), Michael LaFlamme (North Valley).

Honorable Mention: Matt Walsh (Henley), Trevor Derra (Mazama), Isa Daibes (Klamath Union), Ovie Maheu (Phoenix), Chance Biles (Hidden Valley). Linebackers: Jesse Hilyard (Henley), Tyson Morris, Ismael Rubio (Phoenix), Brent Ottosen (Hidden Valley), Travis Gray (North Valley), Shane Healy (Mazama). Defensive Backs: Ronnie Bresser, Cody Dykstra, Zech Bresser (Henley), Tyler Gulbransen (Hidden Valley), Joe Whisler (Klamath Union).

Special Teams
1st Team: Punter: Casey Wynne (Mazama). Kicker: JJ Chirnside (North Valley).

2nd Team: Punter: Tyler Gulbransen (Hidden Valley). Kicker: Tyler Gulbransen (Hidden Valley).

Honorable Mention: Tyler Butler (Klamath Union)

Skyline Girls Soccer All-Conference Selections

Co-Coaches of the Year: Angela Durant (Mazama), Scott Souders (Klamath Union)
Co-Players of the Year: Kylie Durant, Tiffany Taylor (Mazama)

1st Team: Kylie Durant, Tiffany Taylor, Hannah Reynolds, Karena Foust, Kaitlyn Crowell (Mazama), Raychel Clark (Hidden Valley), Jackie Gardner, Beckie Wise, Jessica Bocchi (Klamath Union), Venessa D’Arpino (North Valley). Goalkeeper: Morgan Hansen (Hidden Valley).

2nd Team: Tori Fretz, Cedar Wilkening, Kaelyn Trader, Alyssa Byrd (Hidden Valley), Autumn Diaz, Kerissa D’Arpino (North Valley), Aimee Bruner (Henley), Haylie Durant, Shaylee Totten (Mazama), Amanda Skaff (Phoenix). Goalkeeper: Emma Niskanen (Klamath Union).

Honorable Mention: Tyra Jerde (Mazama), Micaila Miguel, Ashley Jacobsen (Hidden Valley), Tori Dykstra, Bailey Pimentel, Kylee Souders (Klamath Union), Kasey Werner, Kylie McElheran (North Valley), Natalie Delonge, Makael deHoop, Brittany Kochenderfer (Henley), Lily Wilson, Jordan Stevens (Phoenix). Goalkeeper: Kaylee Grigsby (Mazama).





Multimedia